Spread the love

İnsanın doğasını ustasından dinliyoruz. Ustaca yaşam ustalardan öğrenilir. Prof. Dr. Ali Demirsoy anlatıyor.

Prof. Dr. Ali Demirsoy TEDx Ankara University de bizlerle.
1945 yılında, Yuva (Gerişla)- Kemaliye (Eğin)/Erzincan köyünde çiftçi-sanatkâr Mehmet Sadık Demirsoy’un oğlu olarak dünyaya geldi. 1956 yılında, köyündeki ilkokulu, 1959’da Kemaliye’deki ortaokulu,1962’de Ankara Gazi Lisesi’ni, 1966’da Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler Bölümü’nü bitirdi. Petrol aramada staj yaptı. 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’ne asistan oldu. 1971 yılında doktorasını yaptı oldu.
​Aynı yıl DAAD’den aldığı bir bursla Almanya’da lisan okuluna devam etti. Daha sonra Humboldt bursunu kazanarak Hamburg Üniversitesi’nde, Paris ve Londra’daki araştırma enstitülerinde, Doğu Almanya Humboldt Üniversitesi’nde çalıştı. 1974 yılında doçent oldu.
​Yine bu süre içerisinde Birleşmiş Milletler‘in finanse ettiği Kuzey Kutbu ve Grönland’da, İzlanda civarında, oşinografi, yavru balık ve deniz akımlarını inceleyen bir bilimsel araştırmaya aktif olarak katıldı.
​1980-1981 yıllarında Zooloji Bölüm Başkanlığı, 1981-1982 yılları arasında da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yaptı. 1982 yılından 2012 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1984 yılında Alexander von Humboldt bursunu tekrar alarak, Hamburg Üniversitesi Zooloji Enstitüsü’nde Türkiye faunasıyla ilgili araştırmalarına devam etti. NATO projeleri çerçevesinde Gant/Belçika üniversitesinde çalışma yaptı.
​Dünya Biyoloji Olimpiyatları’nda 12 yıl boyunca (1992-2006) TÜBİTAK adına Türkiye takımını hazırladı ve yarışmalara katılmasını sağladı.
Kemaliye/Erzincan’da TÜBİTAK destekli, Türkiye’nin sulu örnekler ve herbaryumu da bulunan ilk doğa tarihi müzesinin kurulmasına adım atılmasını sağladı.
​İş Bankası Nehir Söyleşileri programı kapsamında Ali Demirsoy’un yaşamını anlatın “Doğaperest” adlı bir kitap yayımladı. Kısa sürede biten kitabın yenilenmiş ve ekli baskısını 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi aynı adla yeniden yayınladı. Ayrıca Ali Demirsoy’un adı birçok kitaba çeşitli nedenlerle girmiş bulunmaktadır. 1945 yılında, Yuva (Gerişla)- Kemaliye (Eğin)/Erzincan köyünde çiftçi-sanatkâr Mehmet Sadık Demirsoy’un oğlu olarak dünyaya geldi. 1956 yılında, köyündeki ilkokulu, 1959’da Kemaliye’deki ortaokulu, 1962’de Ankara Gazi Lisesi’ni, 1966’da Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler Bölümü’nü bitirdi. Petrol aramada staj yaptı. 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’ne asistan oldu. 1971 yılında doktorasını yaptı oldu.

Aynı yıl DAAD’den aldığı bir bursla Almanya’da lisan okuluna devam etti. Daha sonra Humboldt bursunu kazanarak Hamburg Üniversitesi’nde, Paris ve Londra’daki araştırma enstitülerinde, Doğu Almanya Humboldt Üniversitesi’nde çalıştı. 1974 yılında doçent oldu.
Yine bu süre içerisinde Birleşmiş Milletler‘in finanse ettiği Kuzey Kutbu ve Grönland’da, İzlanda civarında, oşinografi, yavru balık ve deniz akımlarını inceleyen bir bilimsel araştırmaya aktif olarak katıldı.

1980-1981 yıllarında Zooloji Bölüm Başkanlığı, 1981-1982 yılları arasında da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yaptı. 1982 yılından 2012 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1984 yılında Alexander von Humboldt bursunu tekrar alarak, Hamburg Üniversitesi Zooloji Enstitüsü’nde Türkiye faunasıyla ilgili araştırmalarına devam etti. NATO projeleri çerçevesinde Gant/Belçika üniversitesinde çalışma yaptı.

Dünya Biyoloji Olimpiyatları’nda 12 yıl boyunca (1992-2006) TÜBİTAK adına Türkiye takımını hazırladı ve yarışmalara katılmasını sağladı.
Kemaliye/Erzincan’da TÜBİTAK destekli, Türkiye’nin sulu örnekler ve herbaryumu da bulunan ilk doğa tarihi müzesinin kurulmasına adım atılmasını sağladı. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at https://www.ted.com/tedx


Spread the love

Posted by Contributor